Тема: Пригоди
Лунтика. Інтегроване заняття з екологічного виховання + розвиток мовлення +
дослідницька діяльність
Тип:
індивідуально-групове.
Вид: інтегроване.
Програмовий зміст:
• розвивати у дітей пам’ять, увагу, спостережливість,
допитливість та екологічну свідомість; вміння аналізувати та робити висновки; сприяти
мовленнєвому розвитку. Розвивати зв’язне мовлення за допомогою прислів’я.
• вчити дітей берегти воду, прищеплювати їм найпростіші правила поведінки в
навколишньому середовищі; закріпити знання про, те що вода потрібна всьому
живому: тваринам, рослинам, людині;
поглибити і розширювати знання про воду та її властивості; залучати до
проведення дослідів. Збагачувати та активізувати словник дітей такими словами як:
водичка, хмаринка, краплинки, берегти
• виховувати екологічну культуру, дбайливе ставлення до води, інтерес до
довкілля, бережливе ставлення до природи, бажання допомогти.
Попередня
робота: Бесіда про воду та її роль в житті людини. Розгляд ілюстрацій на
тему «Вода». Використання дидактичних ігор про воду: «Яка буває вода?»,
«Чарівна водичка». Читання художньої літератури з даної теми. Спостереження за
водою та її станами під час прогулянок.
Матеріали: хмаринка, краплинки,
склянки з водою, лійка, вата, брудна вода, олівець.
Організаційний момент. Привітання.
- Доброго ранку! Доброго дня!
Бажаєте ви, бажаю вам я!
Психогімнастика.
-Діти, подаруймо свої посмішки нашим гостям. А наші дорогі гості посміхнуться й нам! А тепер посміхніться один одному.
-Ми звертаємося до всіх присутніх! На занятті потрібна тиша, тому що будуть працювати наші вушка.
Вступна частина.
- Уважно послухайте, чи впізнаєте ви, що це за звуки?
-Так, це звуки води, так шумить водичка.
- Де ми можемо побачити воду?
- У морі, річці, озері, ставку, колодязі, фонтані, калюжі.
- Природа дала людині диво - воду. Без неї не ростуть рослини, не живуть тварини, не співають пташки, не може існувати людина. Це скарб, що всім потрібно берегти.
Сюрпризний момент.
- Діти, хто це стукає ? (Вхід Лунтика під музику)
Лунтик: Добрий день, малята, любі хлопчики й дівчатка, ви мене впізнали?
- Так, доброго дня тобі Лунтик!
Л: Малята, я сьогодні до вас завітав не сам, ви знаєте що це?
- Так, це хмаринка
Л: У цієї хмаринки сталася прикра історія, в неї загубилися сестрички-краплинки і вона просить їй допомогти, але я не знаю що таке краплинки і де їх шукати, ви допоможете нам?
- Так, Лунтику ми допоможемо тобі дізнатися. Тож вирушаємо на пошуки краплинок, а ти Лунтику запам’ятовуй.
Основна частина.
- Куди ми прийшли? Як називається цей куточок?
- Ми з вами прийшли до куточка природи, тут знаходяться квіти, їх треба поливати, вони живі рослини, без води засохнуть, зав’януть, їм потрібна вода.
- Ось вона, де заховалася наша перша краплинка. То кому потрібна вода?
- Правильно, рослинам.
- А ми вирушаємо далі, наступна наша зупинка у акваріума. Погляньте є тут краплинка, чи потрібна тут вода?
- Так, адже рибки живуть у воді, без води вони загинуть, їм потрібно багато води, щоб плавати.
- Діти, а яка потрібна вода рибкам чиста чи брудна?
- Вірно, вода рибкам потрібна чиста.
- За рибками потрібно доглядати, чистити акваріум, міняти воду, стежити, щоб рибкам було затишно в ньому.
- Настя, скажи яка вода потрібна рибкам?
- Подорожуємо далі туди, де заховалися наші краплинки.
- Як ви думаєте для чого на кухні вода?
- Помічнику вихователя потрібна вода, щоб мити посуд, прибирати в групі, мити фрукти та овочі.
- А що тут на столі у нас?
- Це графин з чистою водичкою, щоб ми могли її попити.
- Щоб бути здоровими треба пити багато води.
- Погляньте і в туалетній кімнаті заховалася краплинка. А навіщо там вода, як ви гадаєте?
- Вода потрібна, щоб діти могли мити руки і обличчя.
- Якщо ви помили руки, або обличчя, не забувайте закривати кран. Потрібно слідкувати за товаришами і не залишати крани відкритими, бережемо водичку.
- В теперішній час дуже важливо мити руки з милом, адже на наших ручках є мікроби, які шкідливі для нашого організму.
- Чим ми витираємо ручки?
- Правильно, паперовим рушником.
- Повтори, Максим чим витираємо ручки?
- Дітки, пропоную трішки відпочити і зробити фізхвилинку.
Фізхвилинка
Водичко, водичко,
Умий мені личко,
Щоб сяяли очки,
Червоніли щічки,
Щоб ротик сміявся,
Щоб зубчик кусався.
- Вирушаємо далі. Для чого нам потрібна вода в ігровому куточку?
- Вода потрібна, щоб мити брудні іграшки і прати лялькам одяг.
- Ми зібрали всі краплинки, погляньте скільки краплинок?
- Багато.
- А хмаринок скільки одна.
- Порахуємо, скільки краплинок живуть в нашій групі, які ми знайшли.
- Один, два, три, чотири, п’ять. Всього п’ять краплинок.
- Ось Лунтик, ми допомогли хмаринці зібрали сестричок - краплинок, і тепер ми знаємо, що водичка складається з краплинок, які приносять нам велику користь. І ми обіцяємо з дітками їх берегти, і даремно воду не витрачати, а лише за призначенням.
Л: Дякую малята вам за допомогу, а також що ви мені допомогли дізнатися так багато цікавого та корисного.
- Діти, а я вас запрошую в лабораторію дослідника. Лунтик ти з нами?
- Чи знаєте ви, що таке лабораторія? Лабораторія – це місце, де проводять досліди.
Дослід № 1 «Яка вода?»
- Подивіться вода – це рідина її можна перелити з однієї склянки в іншу. Давайте це перевіримо.
- Візміть склянку і перелийте в іншу воду і ви побачите, що це рідина. Переливати треба повільно, щоб побачити, як вода ллється.
- Діти, чому ви змогли перелити водичку?
- Вірно, тому що це рідина.
- Якби вода не була рідиною, вона не змогла б текти в річках і не текла б з крана.
Дослід № 2 «Колір води»
- Водичка немає кольору, вона прозора. Погляньте, опустивши олівець в склянку з водою, чи видно вам предмет?
- Що знаходиться в склянці?
- Якого кольору олівець?
- Таким чином ми дізналися, що вода прозора.
Дослід № 3 «Очищення води»
- Діти, подивіться на цю склянку, чи можна пити таку воду? Чому?
- Ні, не можна, вона брудна.
- Так, дійсно, така вода не придатна для пиття. Тому її потрібно очистити.
- А ви знаєте, що це можна зробити, але тільки за допомогою фільтра. Найпростіший фільтр для очищення води ми можемо зробити з вами самі зі звичайної вати.
- Для цього досліду нам потрібно: склянка, лійка, вата і брудна вода.
- Наливаємо брудну воду через вату, таким чином вона очищається і на ваті залишаються брудні частинки.
- Я пропоную вам також спробувати очистити воду. Беремо склянку з брудною водою і ллємо через вату. Працюємо дуже обережно, потроху, будемо лити брудну воду.
- Подивіться, яка вода стала?
- Воду очищають від піску, бруду та різних мікробів. І тільки після цього можна пити воду.
- Тепер водичка очищена.
- Отже, яку воду потрібно пити?
- Чисту.
- Скажи будь ласка, Даша, ще раз.
- Пам’ятайте, діти, хто водичку попиває, той міцне здоров’я має.
- Повторіть ще раз прислів’я.
- Влад, повтори, будь ласка, прислів’я.
- Молодець!
Заключна частина.
- Про що ви дізналися?
- Ви сьогодні були такі молодці! Що вам найбільше сподобалося?
- Де можна зустріти водичку?
- Чи потрібно воду берегти?
- Без води не ростуть рослини, не живуть тварини, не співають пташки, не може існувати людина. Це скарб, що всім потрібно берегти.
- Чи вдалося вам впоратися з всіма завданнями на сьогоднішньому занятті?
- Молодці, ви були чемні, активні, уважно слухали та виконували завдання навіть Лунтик це відмітив.
Л: Ви так гарно попрацювали. І за це вам у торбинці я приніс смачні гостинці.