




неділя, 30 листопада 2025 р.
вівторок, 18 листопада 2025 р.
Заняття для дітей старшого дошкільного віку
Тема:
«Відкриваємо таємниці горіха»
Програмовий зміст:
розвивати пізнавальний інтерес, уяву,
критичне мислення, пам’ять, мовлення; дати дітям знання про волоський
(грецький) горіх: твердий, міцний, круглий; про харчові якості; збагачувати
практичний досвід, заохочувати до досліджень та експериментування; закріпити
знання про дерева та їх плоди; розширити уявлення дітей про різновиди горіхів,
збагачувати активний слоник назвами горіхів, вміння самостійно будувати складні речення за
допомогою мнемодоріжок; виховувати цікавість до природи, бережливе ставлення до
дерев і плодів.
Матеріали: альбом
«Горіхи», ілюстрації, кошик з
натуральними горіхами (волоський горіх, ліщина, фісташки), ступки, серветки,
олія, ядро волоського горіха.
Хід заняття:
Організаційний момент.
Привітання
Руки вгору всі підняли .
Опустили, помахали .
Усміхнулись, потягнулись .
І сказали: «Добрий ранок, добрий день
На заняття ми ідем»!
− Діти,
сьогодні ми вирушимо в осінній сад, щоб дізнатися одну цікаву таємницю.
− У
кошику щось заховалось ….
У
міцній хатинці, сидить по зернинці
спробуй-но дістати, будеш ласувати!
−Тут
є різні горішки, нумо їх розглядати! Це не просто плоди, а справжня загадка
природи.
−Погляньте
які горіхи є у кошику, тут є лісовий горіх, фісташки, волоський горіх.
− Яких
горіхів тут найбільше?
− Волоського
горіха.
− Так,
правильно.
− У
нашій групі є цікавий альбом, присвячений різним горіхам, розглянемо його.
− Які
ви бачите тут горіхи?
− Так,
тут є дерева ліщина, фісташка, пекан, мигдаль, кеш’ю.
− Сторінки
про який горіх тут не вистачає?
− Пропоную
створити сторінку про волоський горіх. Але для цього ми маємо його детально
дослідити і розкрити всі-всі його таємниці.
Дидактична гра «З якого дерева плід?»
− Пропоную
спочатку пригадати назви дерев та їх плодів погравши в гру. Підійдіть до стола
і розкладіть як повинно бути.
− Все
правильно, молодці!
− Чи
знаєте ви, де росте волоський горіх? Де ви їх бачили?
− Погляньте
на картинку. Який він на вигляд?
− Великий,
широкий, красивий, високий.
− Волоський
горіх – це дерево-гігант, яке може вирости до 30 метрів у висоту та до 2 метрів
у ширину.
− Стовбур
рівний, кора в нього сіра, крона дуже розлога(велика), коріння теж велике, бо ж
воно має утримувати такого гіганта, листя велике, подовгувате, складається з
кількох листочків.
− Візміть
листя горіха, а тепер заплющивши очі понюхайте його. Чи має воно запах?
− Так.
Який він?
− Пряний,
різкий, трохи гіркуватий.
− Цей
запах не подобається шкідливим комахам, тому вони обминають місця, де росте
горіх. За це його називають охоронцем саду.
− А
ще листя горіха сушать, подрібнюють і готують відвар, його використовують для
полоскання хворого горла.
− Влітку
на дереві з’являються плоди, які
достигають восени. Розглянемо будову горіха, який він за кольором?
− Світло-коричневий.
− А
який за формою?
− Круглий.
− А
на дотик який?
− Твердий.
− Цікаво,
а що там у нього всередині?
− Зверху
шкарлупа, яка захищає зернятко, а всередині
ядро, а це – перетинка.
− Аня,
скажи, що є всередині горіха?
− Молодець.
− Подивіться,
ядро схоже на мозок людини. Тому горіхи корисні для нашої пам’яті та розуму.
− Пригадайте,
як ми використовували горіхову шкарлупу на заняттях.
− Створювали
поробки, а ще робили горіховий масаж.
− Давайте
зробимо горіховий масаж.
Горіховий
масаж
Візьмімо
горішки – раз і два!
Промовляймо разом чарівні слова:
− Ви, горішки, нас гартуйте,
Від хвороби усіх рятуйте.
У ручках вас качаємо,
Масаж розпочинаємо.
Заховали, показали,
Між долоньок покачали.
Візерунчастий бочок
Масажує кулачок.
Міцно ми його здавили −
Свою сили проявили.
От масажу і кінець,
Хто робив – той молодець!
− А
хочете дізнатися, який горішок давнішній, а який свіжіший?
− Піднесіть
горішки до вух. Заплющте очі й потрусіть.
− У
кого який горіх?
− А
в мене попався давнішній, ядро в ньому зсохлось, зменшилося, тому й чути звук.
А у свіжому горішку ядро займає все вільне місце під шкарлупою.
− Андрій,
як потрібно перевіряти?
− Правильно.
− Ядра
горіхів полюбляють багато звірів та птахів. Як ви гадаєте, які це тварини?
− Так,
горішки дуже люблять білочки, хом’ячки, ворони, сойки. Птахи дзьобом розбивають тверду шкарлупу і
з’їдають ядро. Коли ж це не вдається, вони закопують горіхи в землю. Таким
чином саджають горіхові гаї. Бо горіх –
це є насіння дерева.
− Ви
хочете спробувати на смак горіхи? Але перед цим потрібно помити руки.
− Горіхи
не тільки смачні, а й дуже корисні. Лікарі рекомендують споживати два горіхи на
день. Це відновлює сили і надає бадьорості.
− Я
пропоную вам відновити сили, з’ївши ядро горіха. Візьміть горішок і скуштуйте,
діти чи подобаються вам горішки?
− Пригадайте,
чи знайомий вам смак горіхів. У яких продуктах чи стравах, ви його відчували?
− Так
горіхи використовують для виготовлення тортів, печива, цукерок також їх додають
до соусів, салатів, м’яса та гарнірів.
− А
ще з горіхів вичавлюють олію, ось таку я купила в магазині, понюхайте її.
− Горіхова
олія – це справжня природна вітамінка, вона покращує стан шкіри, волосся та
нігтів.
− Пропоную
вам самим виготовити горіхову олію. Візьміть ядро горіха, спробуйте роздавити
його пальцями. Чи легко це?
− Так
не легко, тому покладіть у ступку і розтовчіть товкачем.
− Що
ви бачите?
− Ядро
перетворилося у “кашку” і з нього виділилась олія.
− А
тепер візьміть серветку і вмочіть її в “кашку”. Подивіться на серветку, якою
вона стала?
− На
серветці з’явилася жовта пляма – це і є горіхова олія.
− Понюхайте
її: чи має вона запах?
− Порівняймо
горіхову олію магазинну з тією, що ви витиснули з горіха: чи однаково вони
пахнуть?
− Так.
− Молодці,
ви дуже добре попрацювали.
− А
тепер підійдемо до дошки, пригадайте все, що ми сьогодні дізналися на занятті
про волоський горіх. А допоможуть вам картинки, з яких ми і створимо нову
сторінку нашого альбому.
− Які
ви сьогодні молодці! Скільки таємниць волоського горіха відкрили!
пʼятниця, 14 листопада 2025 р.
Семінар-практикум “Підвищення екологічної компетентності педагогів через практику вирощування Трав’янчика”
Проведений захід дав змогу поглибити екологічну обізнаність педагогів та показав важливість їхньої активної ролі у формуванні екологічної культури дошкільників. Теоретичний блок допоміг систематизувати знання про екологічну компетентність та сучасні підходи до екологічного виховання, а практичний майстер-клас з вирощування Трав’янчика наочно продемонстрував ефективність діяльнісних методів навчання.🍂 





неділя, 9 листопада 2025 р.
🎨 Семінар-практикум для педагогів на тему «Творчість у світі мистецтва. Нетрадиційні техніки малювання»
У творчій та натхненній атмосфері педагоги ознайомилися з різноманітними нетрадиційними техніками малювання, обмінялися досвідом та спробу...
-
У наш час діти дуже мало проводять часу на свіжому повітрі. Вони віддають перевагу гаджетам та іграм у приміщенні, вважаючи їх більш прива...
-
Город на підвіконні є цікавою та корисною формою роботи в ЗДО. Під час догляду за рослинами діти: формують працелюбність, відповідальніст...
